A legfontosabbnak tartjuk, hogy az alapozó szakaszban a gyermek szerezze meg képességeihez mérten abszolút jártasságát az írás, olvasás, számolás és szövegértés területén, majd erre építve a középső szakasz szaktárgyi ismeretit. A sikeres elsajátítás érdekében igyekszünk alkalmazni minden olyan bevált módszert és technikát (lásd 6. pont) amellyel a tanulást segíteni tudjuk, hogy az iskolai időszak lehetőség szerint ne a kudarcról és a kiábrándultságról szóljon, hanem része maradhasson a boldog gyermekkornak. Nem alkalmazunk viszont olyan módszereket, amelyekről az évek során bebizonyosodott, hogy magyar nyelvünk sajátos logikájához és szerkezetéhez nem alkalmazhatók.
Valljuk, hogy a nevelés alapvető színtere a család. Iskolai nevelési törekvéseink szerint a gyerekek itt eltöltött éveik alatt tanulják meg, majd váljanak szokásaikká az emberi együttélés alapszabályai, a bibliai 10 parancsolat elvén. Legyen természetes számukra az elfogadás és befogadás, a tolerancia, a másik megbecsülése Jézus Krisztus tanítása szerint: „…szeresd felebarátodat, mint önmagadat!”
Ezt kívánjuk közvetíteni a felnőtt- gyermek, valamint a pedagógus-diák kapcsolatban is. Az iskolában folyó nevelő és oktató munkát így a türelem, szeretet, a személyes odafigyelés jellemzi. Pedagógiai programunk kulcsszavai: keresztyén életelvek, a magyar történelemi hagyományok megismertetése, tisztelete és ápolása, valamint hazafiságra és fegyelmezett munkára való nevelés.
- Mit jelent az egyházi jelleg?
Iskolánk egyházi, ezért világnézetileg elkötelezett. Ily módon jogszabályok biztosítják, hogy jellegéből adódóan külön tartalmi illetve formai sajátosságokat, elvárásokat is megfogalmazhasson 2011. CXC. (törvény a köznevelésről 31 § 1,2 ,(a), 32. §).
Tartalmi sajátosságok
Keresztyén nevelésünk a Magyar Református Egyház közössége és törvényi keretei között valósul meg, támaszkodva az 500 éves református iskolai nevelés hagyományaira, ugyanakkor nyitottan minden hitvallásunkkal és elveinkkel egyező újszerű oktatási és nevelési módszerre, eljárásra, technikára. Keresztyén elkötelezettségünkből adódik, hogy nevelésünkkel segítsük elő a boldog, kiegyensúlyozott gyermekkort, a gondolkodó és véleményformálásra képes fiatal kort, amely nézetünk szerint a felelősség teljes felnőtt kor alapja.
Formai sajátosságok
Családi Istentisztelet: Célja, hogy a fenti elvekből kiindulva, hosszútávon olyan értékközösség felé orientálja a gyermekeket, ahol hasonlóan gondolkodó emberek közös alapon együtt keresik személyes és globális kérdéseikre, problémáikra a válaszokat, megélve a „valahová tartozás” élményét, a közösség összetartó erejét, egyfajta védettséget is keresve ezzel a gyermeket és a fiatal korosztályt veszélyeztető jól ismert mai hatásoktól.
Iskolai programunkba építetten azt jelenti, hogy a tanulók egy tanévben, havi rendszerességgel 10 db. templomlátogatási aláírást, szereznek felekezetük és lakóhelyük szerinti gyülekezeti közösségből. Tapasztalatunk, hogy ezekre az alkalmakra a szülők többsége szívesen elkíséri gyermekét.
- Hogyan épül fel oktatási szerkezetünk?
A korábban iskolaotthonos oktatási formát (melyet az első két évfolyamban tartottunk) felváltotta a 2013. szeptember 1-én bevezetett egész napos iskola. Mindezt úgy, hogy az iskolaotthonos oktatási forma bevált struktúráját megtartottuk. Tehát az alsó tagozaton tanító párok vannak, akik a tantárgyakat szakmai tapasztalataik, tudásuk szerint, egymás között megosztva tanítják. Ebben az időszakban – mivel a gyerekek 750 – 1600-óráig az iskolában vannak – házi feladataik zömét is az iskolában készítik el, eleinte közösen, később folyamatosan nagyobb önállóságot hagyva számukra. 3. évfolyamtól már délutáni tanulószobai foglalkozásokon, vagy ott hon végzik el házi feladataikat. Az alapozó szakaszban órarendjük szervezése rugalmas, figyelembe vesszük a gyerekek napi terhelhetőségét, ami azt jelenti, hogy a tanórák nem szorosan követik egymást, hanem közbeiktatunk mozgást, játékot, meseolvasást, kézműves foglalkozást, levegőzést. Első évfolyamon a napi tanulásszervezés rugalmassága nagymértékben megkönnyíti az óvodai-iskolai „puha átmenetet” is.
3-8. évfolyamtól a tanítási órák többsége a délelőtti időszakra esik. Az órarendi lehetőség azonban nem zárja ki a tanítási napra eső egyéb foglalkozások napközbeni beiktatását sem. Egyes tantárgyakat, így a matematika, magyar nyelv – és irodalom, valamint az angol és német idegen nyelveket – nem tagozatként – emelt óraszámban tanítjuk. Egyházi tantárgyaink: heti 2 hittan, felsőbb évfolyamokon heti 1 egyházi ének. A mindenkori 3. évfolyam úszásoktatásban vesz részt a teljes tanévben. A 3. évfolyamon írás és olvasás nélküli játékos szakkör formájában tartunk angol, valamint német nyelvű foglalkozásokat.
Felső tagozaton a matematika-idegennyelv, terv szerint a 2016/2017. tanévtől a magyar-informatika tantárgyakat csoportbontásban tanítjuk. Az évfolyamonként 3 csoport összetételét az adott tantárgyi terhelhetőség szerint szervezzük, ezzel nagyobb teret biztosítva a tehetséggondozás és felzárkóztatás csoporton belüli megvalósulásának.
- Milyen tanulást segítő módszereket alkalmazunk?
Elsőseink a Meixner Ildikó által kidolgozott olvasókönyvből és írásfüzetekből kezdenek megismerkedni az olvasás és az írás világával. Egy sajátos betűtanítási sorrend alapján halad a program, ez a sorrend gondot fordít arra, hogy egymástól a lehető legtávolabbi pontokon vegye elő az egymással bármilyen tekintetben hasonló, ezáltal könnyen összekeverhető betűket. A módszer lehetővé teszi, hogy minél több irányból, minél több érzékszerv bevonásával tanulják meg a gyermekek a betűket írni és olvasni. A speciális sorrend és a több csatornát bevonó tapasztalatszerzés mellett a Meixner olvasástanítási módszer sikerének záloga továbbá a szinte azonnali összeolvastatás. Olyan magánhangzókat és mássalhangzókat tanít először a program, amelyeket egymás mellé állítva leghamarabb értelmes magyar szavakat kaphatunk, így azonnali sikereket érhetünk el az olvasásban. Kifejezetten nagy segítséget jelent azoknak a tanulóknak, akiknél írás, olvasás részképesség elmaradás gyanúja merül fel. A módszer a tanuló csoport normál tanterv szerinti haladási ütemét nem befolyásolja.
A kooperatív csoport munka, egy olyan tanulási forma, amelynek az alapja a kiscsoportos tevékenység. Lényege, hogy a gyermekek a tanulási folyamatban, vagyis az ismeretek elsajátításában alkotó módon vesznek részt, „nemcsak” befogadói. A hangsúly a közös munkán, az együttműködésen van, nem a saját feladatukkal foglalkoznak. A csoportokat általában heterogén módon alakítjuk ki, a tagok megtanulják, hogyan viszonyuljanak egymáshoz, a jobb képességű tanulók tanítva tanulnak, a gyengébb képességűek, pedig esélyt kapnak arra, hogy ne maradjanak le. A csoportnak minden feladattípusban több nehézségi szint megoldására van lehetősége. A pedagógus elsősorban szervezőként vesz részt. Frontális (hagyományos) órák inkább az új tananyag átadásakor vannak, míg a kooperatív foglalkozások a gyakoroltatásra, jártasság megszerzésére, ill. a kompetencia fejlesztésére alkalmasak. A tanító-tanár órai munkáját egyes munkafolyamatokban pedagógiai asszisztens segíti.
Tapasztalataink szerint egyre több a tanulási, magatartási, beilleszkedési problémával küzdő gyermek. A tudományos kutatások mai állása szerint ezek a nehézségek nagymértékben összefüggnek a mozgásfejlődési folyamat valamelyik szakaszának elmaradásával, hiányaival (akár a magzati állapottól kezdve). Az elmúlt szűk két évtized felfedezése, hogy mozgásterápiával helyrehozhatók, visszapótolhatók a hiányok jelentős része, amely komplex módon mindhárom típusú nehézségben akár egyszerre hozhat látványos javulást is. Ennek érdekében, (integráló intézményként is) az iskolánkba befogadott tanulási nehézségekkel küzdő gyermekeken kívül egyelőre az alsós iskolai korosztálynak lehetősége van bekapcsolódni.
Külön gondot fordítunk a matematikában, spotban, idegen nyelvi ismeretekben kimagasló képességű gyermekekre, az ő számukra tehetséggondozó foglalkozásokat, valamint csoportos és egyéni versenyfelkészítőket tartunk.
Minden napos testnevelés
A heti öt órás testnevelés keretén belül a tanrend szerinti órák mellett a következő foglalkozásokat tartjuk: néptánc 1-6. évfolyamon, úszás a mindenkori 2. évfolyamon (Tököl, városi uszoda egész tanévben), tőrvívás a mindenkori 3. évfolyamon. A tőrvívást a magasabb évfolyamokon a testnevelés órai kereteken kívül egyesületi formában lehet folytatni, a Halásztelki Bocskai István Kulturális és Sport Egyesület, valamint a Magyar Vívószövetség megállapodása alapján (lsd.: Egyesület).
A korcsolya foglalkozások szintén helyben valósulnak meg a Szigetszentmiklósi Jégoroszlánok Egyesület gondozásában heti egy testnevelés óra keretén belül. Itt a korcsolyázás alapjait tanulják meg a gyerekek. Szintén helyben nyílik lehetőség nevezett egyesületben a jéghoki, jégtánc, valamint a gyorskorcsolya sportágak művelésére is.
Iskolánk mindenkori 2. évfolyama úszni jár saját buszunkkal, heti kettő testnevelés órában.
Elsőtől hatodik évfolyamig heti egy óra néptánc foglalkozáson vesznek részt a tanulók. A tehetségesek pedig a művészeti képzésben magas szinten művelhetik (ls.: AMI.)
- Mi az Egységes Református Gyógypedagógiai és Módszertani Intézmény?
A különböző megsegítésben résztvevő gyermekek számára az Egységes Református Gyógypedagógiai és Módszertani Intézmény (EGYMI) szakemberei nyújtanak szakmai hátteret. Ezek a következők: logopédia, pszichológiai ellátás, szurdo- (hallássérült) logopédia, dislexia, disgraphia, discalculia prevenció és reedukáció, valamint komplex gyógypedagógiai fejlesztés. A foglalkozások – a szakértői bizottságok javaslata alapján – egy személyes, csoportos, vagy tanórai keretek között szerveződnek. Pedagógiai asszisztenseik kifejezetten a sajátos nevelési igényű gyermekek megsegítésére vannak felkészítve. A Szakszolgálat intézményünkben állandó telephelyen működik, 2016. óta kiegészült tehetségkoordinátor szakemberekkel is, akik szűrő és tehetségirányító tevékenységük mellett, egyes tantárgyakból segítenek a tehetséges gyerekeket bevonni az „Értéktermő” országos Református tehetségprogramba is.
- Milyen tanórán kívüli lehetőségeket kínálunk még?
Művészeti Iskola
Intézményünk az elmúlt 3 év alatt az oktatási központ kulturális életében kiemelkedő tényezőjévé vált. Művésztanáraink az oktatás mellett aktívan alkotnak, szerepelnek, zenekart és kórust vezetnek. Az iskolában a nevelő-oktató tevékenységet a művészeti területnek, illetve tanszaknak megfelelő művésztanár vagy szaktanár látja el. Fontos követelmény, hogy a tanár területének jól képzett szakembere legyen. Aktívan vegyen részt az intézményi, illetve település művészeti életben.
Jelenleg működő tanszakok:
Fúvós hangszerek (klarinét, fuvola, klarinét, furulya, mély és magas rezes hangszerek), ütő hangszerek, magánének, zongora, klasszikus gitár, jazz gitár, néptánc, népi hangszerek, képzőművészet (ezen belül szobrászat is). Tervezett tanszakok: jazz nagybőgő, klasszikus hegedű.
Céljaink, feladataink: A tanuló művészeti készségeinek és képességeinek fejlesztése. Az alkotó munkával együtt járó pozitív élmények segítségével járuljanak hozzá a harmonikus érzelmileg gazdag, kreatív személyiség kialakításához. A hangszertanítás értékes zenei anyagon, korszerű eszközökkel alakítsa ki a biztonságos hangszerkezelést. Alapozza meg a művészeti kifejezőkészségek kialakítását bontakoztassa ki a tanulók alkotó fantáziáját és fejlessze improvizációs készségüket.
Bozsik program:
2012 októberében csatlakozott a Bocskai István Református Oktatási Központ a Bozsik- Gyermek Intézményi Programhoz. A program célja a labdarúgás utánpótlásbázisának szélesítése mellett a sportág népszerűsítése, tehetséges gyermekek felfedezése, az egészséges életmódra nevelés elősegítése és a Fair Play szellemiség érvényre juttatása. Öt korcsoportban (óvodástól 12 éves korig) történik a lányok és fiúk regisztrációja. A kis focisták nevelésében nem a verseny, hanem a sikerélmény- orientáltság és a részvétel az elsődleges. Apró lépésekben formálódnak az összetartó kis csapatok, melyek rendszeresen vesznek részt körzeti és országos labdarúgó fesztiválokon.
Szivacs labda: A 2019/2020. tanévtől a kézilabda sportág indult el a Halásztelki Bocskai István Kulturális és Sport Egyesületnél, ahol 3 korcsoportban jelenleg a szivacslabda alapozó edzések és versenyfelkészítések zajlanak.
Sportkörök: kézilabda, atlétika, labdarúgás, pingpong, Hip-Hop tánc,
Szakkörök: kézműves szakkör, kórus, atlétika, robotika
Nyári táborok
Iskolánk a nyári szünetben sem zárja be kapuit. A történelmi egyházakkal együttműködve a nyári szünet egész tartamára biztosítja a hasznos időtöltést a tanulóknak önköltségi áron. Az egyházi táborokon kívül iskolánk már nagy hagyománnyal rendelkező táborai:
- nagy nyári tábor (minden évben más magyar tájegységen)
- sport-hittan tábor napközis jelleggel
- kézműves tábor napközis jelleggel
- hittantábor
- „csibe” tábor az első évfolyam számára napközös jelleggel
- Milyen nem kötelező, egyéb szolgáltatásokat nyújt iskolánk?
Intézményünk országos beiskolázású, ezért távol lakás, vagy a közlekedési nehézségek esetén általános iskolások számára is van lehetőség kollégiumi elhelyezésre. Mivel tanulóink jellemzően a környék három nagy településéről járnak be (Tököl, Szigetszentmiklós, Szigethalom), ezekről a településekről intézményünk által fenntartott iskola busz szállítja őket iskolába és haza.